Purcari – víno výnimočných chutí a svetových ocenení

Na konci dvanásteho storočia sa moldavský vinársky priemysel stal hlavným odvetvím hospodárstva juhovýchodnej Európy. Celý región vyniká priaznivými podmienkami pre vinohradníctvo. Oblasť v okolí dediny Purcari je obzvlášť úrodná pre pestovanie hrozna. Dedina Purcari a vinice kláštora Agon Zograf ležia v srdci tejto výnimočnej oblasti.

c51e3a0d036b2fda86599f667b992406-300x187

Vinice Purcari sa nachádzajú v rovnakej zemepisnej šírke ako slávna francúzska vinárska oblasť Bordeaux. V kombinácií s príbuzným podnebým je pôda podobne bohatá na rubídium (čo dáva obom regiónom vína ich intenzívnu fialovú farba).

Pravdepodobne aj preto sa v osemnástom storočí, francúzsky osadníci, usídlili práve tu. Vďaka tomu nastal intenzívny rozmach vinohradníctva, ktorého plodmi sú dnešné nezameniteľné vína Purcari.

V roku 1827 vydal ruský cisár Mikuláš I. osobitný dekrét, ktorým sa Purcari udeľuje štatút prvého špecializovaného vinárstva v Besarábii. Názov dostal na počesť jedného zo zakladateľov pochádzajúcich z Nemecka – Harmizone. Odvtedy sa majiteľmi Purcari stali moldavskí bojari (baróni) Dancila a Clot a tiež ďalší Nemci, Rusi a Francúzi.

O dve desaťročia neskôr získal Purcari na Poľnohospodárskom besarábskom veľtrhu svoju prvú zlatú medailu.

6587e11bbca1cad50a0b37b819cdc45e-300x185V roku 1878 sa víno od Purcari degustovalo na uzavretej degustácii vín na svetovej výstave v Paríži. Francúzski odborníci boli ohromení suchým vínom intenzívnej rubínovej farby, pričom si boli istí, že ide o nové víno z Bordeaux. Aké prekvapenie to bolo, keď zistili, že ide o produkt z malej dedine na brehu rieky Dnester. Týmto spôsobom získalo víno Negru de Purcari svoju prvú zlatú medailu na medzinárodnej výstave.

Po dlhú dobu boli vína Purcari rovnako populárne ako vína z Bordeaux alebo Burgundska. Víno sa podávalo cisárovi Mikulášovi II., ako aj kráľovi Jurajovi V. a kráľovnej Viktórii Veľkej Británie. Vína Purcari, ktoré sa predávajú v Dánsku, Holandsku, Švédsku, Nemecku a Francúzsku, boli vysoko cenené a naďalej si získali medzinárodné uznanie.

Po druhej svetovej bojne sa začína ďalšia éra v histórii Purcari. V roku 1950, keď moldavskí vinári obnovili klasické výrobné postupy slávnych vín, jeden z najväčších vonárov tej doby – Pimen Cupcea, zrekonštruoval legendárne Negru de Purcari a druhý významný vinár Ion Ungureanu vytvoril nové majstrovské dielo – Purpuriu de Purcari. Vína Purcari sa tak opäť stávajú synonymom pre Moldavskú republiku.

64769395_348268745863966_2296163636512904978_n-300x225Na prelome storočí Château Purcarivysadil ďalších 250 hektárov viníc a vo vinárstve nainštaloval najmodernejšiu technológiu. Purcari, ako najprestížnejší export Moldavska, vedie medzinárodný rozvoj krajiny vstupom na viac ako 25 trhov vrátane USA, Kanady, Veľkej Británie, Nórska, Českej republiky, Číny, Poľska a pobaltských krajín.

V roku 2010 spoločnosť uviedla na trh Alb de Purcari – nový výnimočný druh vína, ktoré získalo množstvo medzinárodných ocenení a uznaní.

Do roku 2012 sa kolekcia Purcari mohla pochváliť produktom ľadového vína, ktoré pochádza zo zmrazeného hrozna muškátu ottonel a tramínu. Za vynikajúce výsledky vo vinárstve a podporu dobrého mena Moldavska v zahraničí sa vinárstvo Purcari stalo držiteľom ocenenia Grand Prix vo výrobe vína.

 

 

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie